Istorie Martie 22, 2014

Actuala Biserica a fost ridicata intre anii 1978-1983, pe locul uneia mai vechi daramata  in 1977, la cutremur. Biserica veche a fost ridicata la inceputul sec. XX de catre un Ieromonah cu numele Nicodim, fiind construita din piatra si avand doua turle, 1 pe pridvor si una pe naos, cea situata deasupra pridvorului avand si rolul de clopotnita, aici fiind 6 clopote!

Biserica noua fiind construita pe temelia celei vechi a luat aceleasi dimensiuni devenind cea mai mare Biserica existenta in zona! Lucrarile la ea au inceput in 1978 preot fiind Petre Constantin si s-au definitivat in 1983 fiind preot suplinitor PC Pr. Iusca Paul.

Actualmente slujitor al Sfantului Altar este Pr. Becherescu Nicu-Eugen incepand cu decembrie 2005.